Image is not available
Чарівниця
Моргана
Read more
Image is not available
Фея Моргана
та сер Акколон
Read more
Image is not available
Морган Ле Фей
та чарівний
ліхтар
Read more
Image is not available
Золотий
метелик
Феї Моргани
Read more
Image is not available
Між Морем
та Небом
Read more
Image is not available
Морган Ле Фей
та Екскалібур
Read more
Image is not available
Фея Морґана
1864 р.
Read more
Image is not available
Зілля
Феї Морґани
Read more
Image is not available
Фея Морґана
Read more
Slider

Багато із наших відвідувачів запитують про незвичну назву нашого ресторану. Деякі чули про особливі види міражів або оптичних явищ, що називаються Фата-Моргана, деякі пов'язують нашу назву із одноіменним романом письменника Михайла Коцюбинського, який жив на Вінничині. А ще є образ містичного, захмарного замку Фата-Моргана, яскраво змальований у відомій казці Ганса Крістіана Андерсена «Дикі лебеді»:

Коли сонце піднялося вище, Еліза побачила, як у повітрі пливе країна гір з блискучими сніговими вершинами. Посередині над усім здіймався височезний палац з чудовою колонадою, а навкруги росли пальмові ліси та розкішні квіти завбільшки як млинарські колеса.

Вона спитала, чи не є це та сама країна, куди вони летять. Але лебеді похитали головами. Це був чудовий, завжди мінливий, захмарний замок Фата-Моргана, в який не могла потрапити жодна людина.

Еліза вдивлялася пильно, і раптом зникли гори, ліси і замок, а на їхньому місці з'явились двадцять зовсім однакових величезних церков з високими дзвіницями і стрільчастими вікнами. Дівчині навіть здалося, що вона чує звуки органа, але то шуміло море. Церкви начебто були зовсім близько, та раптом перетворилися в цілу флотилію, що пливла під ними. Коли ж Еліза вдивилася, то зрозуміла - це був тільки туман з моря. І весь час змінювалися картини перед її очима, поки вона не побачила ту країну, куди вони летіли...

Що ж то за замок був, і кому він належав? Насправді, Фея Морґа́на, або Фата Морґа́на (від італійського fata - фея) - це чарівниця із легенд про Короля Артура. У різних джерелах її ім'я має багато варіантів написання - Morgan le Fay, Morgana le Fay, Morgane, Morgaine, Fata Morgana та інші.

Фея Моргана ймовірно з'явилася в ранній кельтській міфології (валлійській, зокрема). Епітет Фея вказує, що Моргана була наділена надприродніми здатностями. Навіть саме її ім'я «Моргана» могло бути пов'язане з міфами про Моргенів, або Морганів (Morgens, Morgans, Mari-Morgans), які є валлійськими та бретонськими духами води. За іншими джерелами Моргана пов'язана з уельською богинею Модрон (Modron), яка описана в стародавньому валлійському циклі тривіршів «Тріади острову Британія» (Welsh Triads) як дочка Аволока, короля потойбічного світу (Afallach, king of the Otherworld) і дружина Урієна, правителя Регеда (Urien of Rheged).

У середньовічних романах і легендах Моргану часто представляли як дружину короля Урієна (King Urien) і мати Івейна, Лицаря з левом (Yvain). Загалом, не виключено, що Фея Моргана виникла з образу кельтської богині, підтвердження цьому можна знайти навіть у чотирнадцятому столітті, у поетичному опусі про лицаря Круглого столу, сера Гавейна Оркнійського (Sir Gawain and the Green Knight).

Після нормандського завоювання південної Італії, образ Феї Моргани (Fata Morgana) з'являється і в італійському фольклорі. У середньовічному романі «Floriant et Florete» будинок Моргани «Montegibel» розташований у горах Сицилії. Більш пізній італійський фольклор описує Моргану, що живе на горі Етна. До речі, перші незвичайні міражі, названі «Фата-Моргана» виникли саме на узбережжі Сицилії.

Отже, узагальннений образ Феї Моргани, що змінювався у віках і в різних землях показує нам жінку-чарівницю, цілительницю, здатну змагатися на рівних із правителями цього світу та потойбіччя. Вона була наділена чарівною силою, і була здатна до магічних перетворень. Так, у лицарському романі Томаса Мелорі "Смерть Артура" (Thomas Malory, Le Morte Darthur) про шляхетного короля Артура та його Лицарів Круглого Столу ми читаємо:

І бачучи, що її от-от наженуть, силою своїх чарів, як була, разом з конем, себе й усіх своїх супутників перетворила на кам'яні статуї...

Фея Моргана надихнула багатьох художників минулого і сучасності на створення у своїх роботах її дійсно мінливого, здатного до неймовірних перевтілень загадкового образу.