Відмінна риса вермутів - це наявність у букеті полинового тону, а в смаку гіркуватості. Гарний вермут - визнаний аперитив, він не тільки піднімає настрій, але й збуджує апетит. Тільки пити його краще не в чистому виді, а з водою або з льодом, тоді аромат відчувається повніше. Настоянку отримують в процесі холодного настоювання різних трав, спецій, прянощів на спиртовому розчині, в результаті чого цей розчин насичується ароматичними речовинами.

Вермути та настоянки

  • Мартіні Россо (Martini Rosso). Злегка гіркий і одночасно солодкий напій. Його рубіновий колір утворюється при додаванні карамелі - єдиного дозволеного натурального барвника. Рекомендується вживати з льодом, лимоном або соком.
  • Мартіні Б'янко (Martini Bianco). Має ніжний аромат, присмак ванілі й пряностей, більш м'який і солодкий смак, ніж у Россо. П'ють із содовою водою, тоніком, лимонадом.
  • Кампарі (Campari). Бітер на основі ароматичних трав і цитрусових. Має насичений яскраво-червоний колір. Найчастіше вживають як аперитив чи клубний напій. На його основі готують величезну кількість коктейлів. Як і всі вермути, Кампарі має яскраво виражений гіркий смак. Міцність напою 25%.
  • Єгермайстер (Egermeister, Jagermeister). Відомий німецький трав'яний лікер. Належить до категорії бітерів. Виробляється шляхом мацерації 56 різних компонентів. До складу лікеру входять різні трави, фрукти, кора, деревина й коріння. У ньому відчуваються нотки кориці, пряної гвоздики, імбиру, шафрану й коріандру. Міцність напою 35%.
  • Бехерівка (Becherovka). Чеський міцний лікер (38 градусів), родом з Карлових Вар, настояний на цілющих травах і вироблений за технологією, що залишається незмінною з 1807 р. Спочатку, цей лікер виготовляли як шлункові ліки й рецепт його був засекречений аж до середини XX-го століття. Напій, зазвичай, подається в охолодженому вигляді та як дигестив.